FO ŽP Šport Podbrezová – FK Dukla Banská Bystrica 3:0, sobota 2.8.2014, 2 919 divákov

Prípravy na zápas začínajú cca 2 týždne vopred, keď v trojici mierime na Horehronie, aby sme si odmerali sektor hostí nového účastníka 1.ligy. Chceme realizovať celosektorové choreo pozostávajúce zo znaku klubu ovenčeného zlatými ratolesťami a rokom založenia – 1965. Týždeň vopred vyrobíme znak klubu a deň pred zápasom v štvorici vytvárame fóliu s rozmermi 20 x 8,1 m, na ktorú naliepame číslice, znak a listy.

Report zo zápasu (www.ultras.sk):

Hlavná skupina v počte približne 90 ľudí prichádza do Podbrezovej v značnom predstihu, aby stihla ešte nejaké občerstvenie. O 15:00 však polícia zakazuje nalievať fanúšikom a tí sa postupne presúvajú na štadión. Na bráne odmieta SBS pustiť troch fanúšikov. Podľa usporiadateľa sú zjavne pod vplyvom alkoholu, dotyční však normálne artikulujú a nemajú ani problém s chôdzou, takže ťažko povedať na základe čoho práve ich nevpustil. Po dlhosiahlom vyjednávaní sa však na sektore nakoniec stretávame všetci a nikto neostáva vonku. Pikoškou je, že Podbrezovou sa celý týždeň šíri fáma, že Banskobystričania chcú zahádzať ihrisko hot-dogmi, čoho výsledkom je aj to, že v bufete nie je žiadne jedlo. Aj keď sme v dávnej minulosti podnikli v Podbrezovej vložkový útok, tentoraz žiadny takýto nápad neskrsol, ale ďakujeme horehronským bájkarom a rozprávkarom za námet. I keď škoda hot-dogu.

Nakoniec sa v sektore stretáva okolo 120 ľudí a v horúčave už desať minút pred zápasom znejú štadiónom bystrické chorále a pokriky. My od začiatku šlapeme na plno, bohužiaľ hráči na ihrisku predvádzajú totálnu frašku a už v 8. minúte zápasu prehrávajú 0:2. To nás však neodradilo a ďalej sa ťahá jeden chorál za druhým, s absenciou alko piva je to však vysilujúce a každý je rád, keď prichádza polčasová prestávka. 

Po nej je prestrené celosektorové choreo, pod ktorým je odpálená červená dymovnička. Následne sa ešte vyťahujú červeno-biele balóny. Hráči na ihrisku ďalej predvádzajú bezkrvný výkon aký sme už dávno u nich nevideli a tak chuť fandiť postupne opadá. Prichádza však nečakaný impulz v podobe zakopnutej lopty, ktorú si v sektore hodnú chvíľu pohadzujeme v rytme rôznych disco pokrikov. Bavíme sa po svojom a opäť sa spúšťa fanatické fandenie, to však klincuje v 82. minúte tretí gól v našej sieti. Po ňom sa už veľmi nefandí a nasratý čakáme po poslednom hvizde na príchod hráčov ku sektore. Tým dávame najavo našu podporu, ale zároveň aj jasné ultimátum, že si predvedený výkon musia vyžehliť proti Žiline. Následne sa rozchádzame autobusmi, vlakmi a autami domov. Vlaková posádka si ešte pri čakaní na príchod spoja vymení niekoľko názorov s okoloidúcim prezidentom železiarní a miestnym vicišpánom Sotákom.    

Foto zo zápasu:

http://ultras.sk/fotogaleria-z-horehronskeho-derby-podbrezova-banska-bystrica/