FK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 1:2, sobota 18.5013, 1760 divákov

Zápasy so Žilinou patria v poslednom čase po fanúšikovskej stránke k vrcholom sezóny na Štiavničkách. Urobili sme maximum preto, aby to tak bolo aj túto jar. Už viac ako týždeň pred stretnutím začínajú prípravy na „vrchol jari 2013“. Rozmiestňujeme po celom meste okolo 1000 informačných nálepiek o zápase a vyrábame 3 textilné transparenty s pozvánkou na stretnutie, ktoré sú umiestnené na 3 mosty v meste, pod ktorými je najrušnejšia premávka. Zápas propagujeme aj na internete. Všetky tieto aktivity napokon prinášajú svoje ovocie, keď sa do nášho kotla na stredoslovenské krajské derby dostaví viac ako 100 ľudí. Veľkým sklamaním je účasť hostí, ktorí k nám plánujú vlakový "výjazd vo veľkom štýle", na ktorom sa zúčastní 15 osôb. „Železničiarov“ ešte dopĺňa 1 auto North Brigade, čím počet hostí dosiahne číslo 19. Na zápas pripravujeme už deň vopred choreografiu – anjela držiaceho červenobielu vlajku s logom klubu a rokom vzniku 1965. Hodinu a pol pred stretnutím pripevňujeme obrazec s rozmermi cca 10x12 m v sektore. Časť fanúšikov sa stretáva už o 13:00 na námestí SNP, nakoľko monitoring polície sa stáva neznesiteľný, opúšťajú svoje stanovište okolo 15:00. Nič mimoriadne sa pred zápasom vďaka obrovskému množstvu polície neudeje. Support na sektore sa po rozpačitom úvode dostáva do správnych obrátok a z intenzity supportu občas naskakujú zimomriavky. NYH prichádza s dvomi novými chorálmi, ktoré sa snažíme naučiť. S blížiacou sa prestávkou fandenie upadá. Na druhý polčas vyberáme mávacie vlajky. Fandenie sa rozbieha ešte pomalšie ako v prvom polčase, ale intenzita sa opäť dostáva na prvopolčasovú úroveň. Približne v 84.minúre realizujeme pripravené choreo – rozťahujeme anjela s vlajkou, okolo rozmiestňujeme mávacie vlajky a odpaľujeme 25 bengálov a 5 dymovníc. Efekt je aj napriek slnečnému počasiu na veľmi slušnej úrovni. Po odpálení pyra mnohí z kotla bežia vyprevadiť „megavýpravu“ Žilinčanov. Bohužiaľ naša aktivita sa na hraciu plochu neprenesie a naši hráči strácajú v dôležitom zápase všetky body. Napriek prehre sa niekoľko z nich prichádza ku plotu poďakovať za support. Prehrou sme si skomplikovali záchranárske práce, máme ale ešte 2 kolá, kde môžeme zabodovať. Najbližšie sa naša Dukla predstaví v Trnave 22.5.2013 a doma v nedeľu 26.5.2013 o 17:30 proti majstrovskému Slovanu v poslednom zápase sezóny a dúfajme, že nie v poslednom zápase v najvyššej lige...